Z okazji Światowego Dnia Wody naszą szkołę odwiedziła grupa specjalistów w dziedzinie badania jakości wody.

            Badacze po przeprowadzeniu szeregu doświadczeń informują, że woda w naszej szkole jest smaczna i można ją bezpiecznie pić.

Woda wodociągowa jest pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy - dokładnie takie same, które obowiązują producentów wody butelkowanej.

            Ważnym aspektem przemawiającym za wykorzystywaniem wody wodociągowej do picia jest fakt, że co roku na nasz rynek trafia ok 4,5 miliarda plastikowych butelek z napojami. 80% z tych butelek trafia na wysypiska śmieci, są także stałym elementem naszych lasów czy przydrożnych rowów. Trzeba podkreślić, że rozkład butelki plastikowej to okres aż 500 lat!Na świecie popularność zdobywają butelki wielorazowego użytku, wiele z nich to dobrze zaprojektowane, praktyczne i estetyczne przedmioty.

            Osobną bardzo ważną kwestią jest transport butelek z wodą. Zanim woda trafi do naszych sklepów, nierzadko pokonuje setki kilometrów. Oznacza to zanieczyszczenie środowiska spalinami i hałasem.

            Na zajęciach świetlicowych, w ramach doświadczeń, nasi eksperci zaprosili do badania wszystkich chętnych. Wykonano 23 próby rozpoznania za pomocą smaku wody butelkowanej i wody z kranu. Kilku badających (8) rozpoznało wodę z kranu od wód butelkowanych. Dwa razy więcej osób (15) nie czuło w smaku różnicy i wskazało jako wodę z kranu, jedną z podawanych wód  butelkowanych.

            Nasi eksperci, w których rolę wcielili się uczniowie klasy 2A i 2B uważają, że warto pić wodę kranową: jest tania, zdrowa i w wielu miejscach w Polsce bardzo dobrze smakuje. Wszystkim niedowiarkom proponujemy porównanie smaku wód butelkowanych z kranówką.

 

                                                                                                           Paulina Dulat-Sawicka

 

Co nas czeka

kwiecień 2021
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

BohaterON