W piątek 12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona i Dzień Nauczyciela. Właśnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami (p. Iwoną Kuźniarek i p. Mariolą Sochą-Kowalską) przygotował uroczystą akademię z krótkim przedstawieniem, w którym pewna bardzo niesforna klasa spotkała na swojej drodze bardzo wyrozumiałego nauczyciela ... Najlepsze życzenia złożyła wszystkim pracownikom szkoły pani dyrektor Joanna Mizerska. Niespodzianką dla uczniów były, przygotowane przez harcerzy, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Następnie młodzież pod opieką swoich wychowawców powędrowała "fiedlerowskimi ścieżkami" do parków narodowych – w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Uczniowie oglądali filmy, wyszukiwali informacje w różnych źródłach (albumach, przewodnikach turystycznych, na mapach), przygotowywali materiały promujące obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, "wędrowali" na szczyty gór, nad jeziora, kanionami, puszczami, na brzegi kraterów, podziwiali wodospady, rozlewiska, rafę koralową, egzotyczną roślinność. Młodsi – w formie zabawy – poznawali także drapieżniki i ich tropy, a na wolnym powietrzu urządzali prawdziwy Park Narodowy ... Liliputów. Starsi mogli m. in. zapoznać się z interesującymi fragmentami Ustawy o ochronie przyrody, a także przeprowadzić debatę społeczną w sprawie założenia nowego parku narodowego. Podczas wspólnej pracy dzieci, podobnie jak Arkady Fiedler - przyrodnik, badacz, krzewiciel idei poznawania świata i ochrony zagrożonych gatunków - odkrywały najpiękniejsze krajobrazy, zgłębiały tajniki świata fauny i flory.

Mamy nadzieję, że przyjęta formuła zajęć przysporzyła im radości i rozszerzyła świadomość w zakresie ochrony przyrody. Zgodnie z mottem, którym opatrzyliśmy tegoroczny projekt:

"Musicie uczyć swoje dzieci, że Ziemia pod waszymi stopami jest prochem naszych praojców. Aby szanowały swój kraj, opowiadajcie im, że Ziemia jest przebogata w różne pokrewne nam żywe istoty. Uczcie wasze dzieci tego, czego my uczymy nasze: Ziemia jest naszą Matką. Co spotyka Ziemię, wkrótce też spotka synów tej Ziemi. Co przydarza się zwierzętom, wkrótce przydarzy się też ludziom. Wszystkie rzeczy są ze sobą powiązane." (Mowa wodza Indian Seattle z 1854 r.)

Sylwia Łabędzka-Słaboszewska
Iwona Kuźniarek
Małgorzata Wiernowolska-Cieślak

Co nas czeka

Rekolekcje

18,19, 20 marca

informacja

plan zajęć klasy 8

5 -13 marca

Zapisy dzieci do klas pierwszych

szczegółowe informacje - zobacz

marzec 2019
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

BohaterON