Załącznik 3

TYDZIEŃ BEZ AGRESJIDokończ baśń. Przedstaw przemianę złośliwej królewny w dziewczynę o złotym sercu.

     W pewnym królestwie, gdzieś za siedmioma górami i siedmioma lasami, mieszkała królewna. Zwano ją Gburka - Chmurka. Okropna złośnica z niej była.
     Pewnego razu zdarzyła się rzecz niesłychana. Królewna, jak zwykle, wybrała się na spacer. Po drodze spotkała staruszkę, która przysiadła na kamieniu, aby trochę odpocząć. Właśnie chciała wstać, ale kij, którym się podpierała, upadł na ziemię. Staruszka nie mogła dać sobie sama  rady, aby go podnieść, więc o pomoc poprosiła nadchodzącą królewnę. Gburka jednak nie miała najmniejszej ochoty pomagać komukolwiek, a już na pewno nie starszej kobiecinie. Zwymyślała ją okropnie, że ta śmie prosić ją – królewnę – o to, aby kij podniosła. Przecież to jej mają wszyscy służyć i pomagać we wszystkim. Po czym Gburka odwróciła się na pięcie i poszła dalej.
     Gdy tylko królewna zniknęła za zakrętem, wydarzyło się coś niezwykłego. Staruszka zmieniła się w dostojną i bardzo ładną kobietę, która nie miała najmniejszego problemu ze wstaniem z kamienia. Okazało się, że jest to Dobra Wróżka. Odwiedza ona różne królestwa na całym świecie i sprawdza, czy królewny, księżniczki oraz książęta są godni, aby w przyszłości objąć tron. Jak można się domyślić - Gburka nie spełniała oczekiwań Dobrej Wróżki.
     Królewna otrzymała jednak jeszcze jedną szansę. Dobra Wróżka sprawiła, że królewna przemieniła się w brzydkiego, starego i na dodatek kulawego psa. Ciało Gburki się zmieniło, ale dusza pozostała ta sama. I tak oto rozpoczęła się wędrówka królewny pod postacią psa – odpychanego i odrzucanego przez wszystkich. Po miesiącach błąkania się po kraju Gburka natrafiła na małą chatkę na skraju lasu. Zobaczyła, że w ogrodzie ktoś pracuje. Podeszła bliżej, bo była już bardzo głodna, gdyż od dłuższego czasu  nie udało jej się znaleźć nic do jedzenia. Obawiała się jednak najgorszego, czyli tego, czego doświadczała już od kilku miesięcy. Myślała, że zaraz zaczną ją wyzywać, kopać, bić i przeganiać.
     Jakież było jej zdziwienie, gdy kobieta pracująca w ogrodzie, jak tylko spostrzegła zbliżającego się starego, kulawego psa, od razu wstała i miłym głosem zaczęła zachęcać go, aby do niej podszedł. Gburka, Nieco ociągając się, zbliżyła się do nieznajomej. Ta wyciągnęła rękę i pogłaskała zwierzę delikatnie. Widząc, jak bardzo chude i brudne jest psisko zaprowadziła, go je swojej chatki. Tam napoiła, nakarmiła i dała miękkie posłanie, aby mogło odpocząć. Następnie dobra kobieta postanowiła je go wykąpać. Przez cały czas mówiła do pieska czule i troskliwie, mimo że nie był ani piękny, ani zdrowy. I tak oto królewna zmieniona w psa zamieszkała u dobrej kobiety, która opiekowała się nią bardzo troskliwie.
     Mijały miesiące. Kobieta i psisko bardzo się do siebie przywiązali.
     Pewnego dnia, gdy po całym dniu przyjaciele odpoczywali przy kominku, do drzwi ktoś zapukał. Niewiasta poszła otworzyć i za chwilę wróciła do izby z gościem, którym była Dobra Wróżka. Czarodziejka została poczęstowana kawą i poproszona o wyjaśnienie przyczyny swojej wizyty.
     I w ten oto sposób dobra kobieta usłyszała opowieść o królewnie, która została zamieniona w psa, aby poczuć na własnej skórze, jak to jest, gdy ktoś kimś gardzi i pomiata. Szansą na odzyskanie ludzkiej postaci było znalezienie kogoś, kto ją pokocha bezwarunkowo. I tak właśnie się stało. Na początku dobra kobieta czuła tylko współczucie do biednego stworzenia, ale po pewnym czasie uczucie zmieniło się w prawdziwe przywiązanie i miłość. Dlatego Dobra Wróżka postanowiła przywrócić królewnie ludzką postać.
     Nadszedł dzień w, którym Gburka Chmurka zasiadła na tronie, była najlepszą królową, jaką tylko poddani mogli sobie wymarzyć. Była mądra, wyrozumiała, cierpliwa, troskliwa i sprawiedliwa. Jej królestwo rosło w siły i bogactwo.
     I wszyscy żyli długo i szczęśliwie.


Monika RzepczyńskaTHE END

Co nas czeka

13-31 maja

Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Szczegółowe informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie w zakładce doradztwo zawodowe.

18-23 kwietnia

Wiosenna przerwa świąteczna

15 -17 kwietnia

Dni wolne od zajęć edukacyjnych

15 -17 kwietnia - EGZAMINY

Egzaminy ósmoklasisty 

poniedziałek - język polski

wtorek - matematyka

środa - język angielski

kwiecień 2019
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

BohaterON