Czy drugie śniadanie to ważny posiłek  potrzebny dziecku?

 

    „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” albo „zjedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak ubogi”. Tak mówią przysłowia potwierdzające z dawien dawna znaną prawdę, że śniadanie jest najważniejszym dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu posiłkiem– ma dostarczać energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne. Jednak nawet najbardziej obfite i zjedzone w domu nie zaspokaja potrzeb młodego organizmu podczas pobytu w szkole. Ten zapas energii wystarcza jedynie na 2 -3 godziny i pozwala efektywnie uczestniczyć w lekcji, przyswajać informacje i utrzymuje właściwy poziom koncentracji. Uczucie głodu obniża zdolność koncentracji uwagi, aktywność ucznia, pogarsza jego nastrój i samopoczucie. Głód zwiększa również drażliwość dzieci i młodzieży, co prowadzi często do konfliktów z rówieśnikami. Eksperci żywieniowi szacują, że drugie śniadanie powinno dostarczać organizmowi od 10 do 15% dziennego zapotrzebowania na energię. Świadczy to o tym, że jest to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia.


    Aby dziecko chętnie spożywało w szkole posiłek, trzeba zadbać, aby był on kolorowy, pachnący i smaczny. Warto kupić kolorowy pojemnik czy fantazyjnie pokroić pieczywo, np. powycinać je foremką do ciasteczek. Dietetycy radzą, aby drugie śniadanie składało się z produktów pochodzących z kilku grup żywieniowych i zalecają łączenie produktów zbożowych, mlecznych, tłuszczów, białek i owoców. Dobrym rozwiązaniem są kanapki, najlepiej z pieczywa pełnoziarnistego, razowego - bułki z ziarnem, żytnie, owsiane, cienko smarowane masłem z dodatkiem wędlin, pieczonych mięs, jajek, sera, ryb. Konieczny jest dodatek warzyw w postaci  liści sałaty, krążków papryki, ogórka, pomidora, rzodkiewki, posiekanego szczypiorku. Smacznym składnikiem kanapek są różnego rodzaju pasty, np. z mięsa, jajek, ryb i warzyw. Propozycją na drugie śniadanie może być sałatka owocowa z twarożkiem lub jogurtem. Dzieci chętnie zjadają pokrojone warzywa i owoce. Jako przekąskę podsuńmy dziecku niesolone orzechy, pestki słonecznika, dyni oraz suszone owoce-morele, śliwki czy żurawinę. Najzdrowszym napojem są niegazowana woda i sok owocowy bez cukru.


    Poza tym warto pamiętać, aby nie podawać dziecku na drugie śniadanie słodyczy i kolorowych napojów. Ich spożywanie dostarcza jedynie pustych kalorii,  a obecność w codziennej diecie tych produktów może być wyłącznie źródłem otyłości dziecka. Od najmłodszych lat warto kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Jeżeli uda nam się wpoić naszym pociechom zasady zdrowej diety, będą z nich korzystać także w dorosłym życiu.


mgr Janina Malec

Co nas czeka

22 października

Dzień Papieski

24 października

Drzwi otwarte

WOJEWÓDZKIE KONKURSY ETAP SZKOLNY

18.10 KONKURS CHEMICZNY

19.10 KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO 

22.10 KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

23.10 KONKURS BIOLOGICZNY, OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY

24.10 KONKURS MATEMATYCZNY

25.10 KONKURS HISTORYCZNY

26.10 KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

29.10 KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

październik 2018
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031