W dziką stronę

Każde dziecko jest urodzonym przyrodnikiem.
Jego oczy z natury otwarte są na światło gwiazd,
piękno kwiatów i cud życia.
           Ritu Ghatourey

 

     Nasza szkoła uczestniczy w projekcie edukacyjnym ,,W dziką stronę” organizowanym przez Ośrodek Działań Edukacyjnych ,,Źródła” we współpracy z Klubem Przyrodników.
Celem projektu jest budzenie wśród dzieci i dorosłych więzi z przyrodą.

     Jednym z pierwszych etapów, oprócz zgłoszenia się do realizacji projektu było uczestniczenie nauczyciela w szkoleniu terenowym.
Jako, że wierzę, iż kontakt z przyrodą jest dużą wartością a czas spędzony z uczniami w lesie nie jest nigdy zmarnowaną lekcją, uczestniczyłam z ogromną przyjemnością w szkoleniu terenowym w dniach 8-10.11.2014 w Rytychbłotach na Pojezierzu Brodnickim.
     Podczas szkolenia (cały czas biegając i bawiąc się w lesie) poznałam ciekawe i aktywizujące formy terenowej edukacji ekologicznej, o których będę pisała na tej stronie.
Kolejnym etapem realizacji projektu (wiosna 2015), będzie zaproszenie uczniów jednej z klas do udziału w cyklu warsztatów terenowych w okolicy szkoły. Trzy pierwsze warsztaty poprowadzi edukator a kolejne dwa nauczyciel przeszkolony do prowadzenia takich zajęć.
     Celem warsztatów terenowych jest oswojenie i zaciekawienie uczniów przyrodą, zainteresowanie ich procesami zachodzącymi w przyrodzie, umożliwienie nieskrępowanego obcowania z przyrodą, odkrywania jej znaczenia, zależności w przyrodzie, a także nabywanie przez uczniów umiejętności radzenia sobie w terenie, nabranie przez dzieci wiary we własne siły oraz integracja grupy.
Podczas zajęć wykorzystywane będą różne metody pracy, uczniowie będą korzystać z map, kart pracy, będą uczestniczyć w przyrodniczych grach ruchowych jak także biegach na orientację z zadaniami itp.
     Czekamy na edukatora a projekt na lekcjach przyrody już realizujemy!

     Bieżące informacje nt. przebiegu projektu znajdziecie:
     na stronie internetowej: www.eko.edu.pl
     na profilu Facebooka: www.facebook.com/ekoedu
     u szkolnego koordynatora projektu

                                                     Koordynator projektu
                                                     ,,W dziką stronę”
                                                     Paulina Dulat-Sawicka
 
     Bawiliśmy się w lesie-Baw się i Ty:)
     (źródło: W dziką stronę-materiały edukacyjne dla nauczycieli, ODE ,,Źródła”)

 

Zabawa "Leśny zwierz"

      Zabawa polega na tworzeniu z zebranych szyszek, piasku, liści, gałązek zwierząt. Dzielimy uczniów na 3-4 osobowe grupy i każdej grupie przyporządkowujemy jedno zwierzę. Zadaniem grup jest jak najwierniejsze przedstawienie zwierzęcia. Inne grupy będą miały za zadanie odgadywać nazwy tych zwierząt.

Zabawa "Szlak zmysłów"

       Przed zajęciami prowadzący zajęcia rozwiesza pomiędzy drzewami linę, która wytycza szlak miejsc ,,ciekawych w dotyku” np. mech, stare pniaki, kora drzew, liście, gałązki. Przygotowując ścieżkę można różnicować wysokość zawiązania sznurka. Uczestnicy pokonują szlak z zawiązanymi oczami, zdając się tylko na zmysł dotyku. Prowadzący pomaga znaleźć początek oraz dba o to, by odstępy między uczestnikami były na tyle duże, aby każdy miał czas na spokojne badanie otoczenia. Uczestnicy powinni pokonać czas w milczeniu, jeśli chcą mogą iść boso, a tym samym wolniej i bardziej uważnie. Po przejściu ścieżki można stanąć w kręgu i opowiedzieć o tym, co każdy czuł. Można też drugi raz przejść ścieżkę, ale z otwartymi już oczami.

Licznik odwiedzin

1063635
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
1306
1020
10506
38468

26-05-2019 23:18

 


Co nas czeka

29 maja

Zebrania z rodzicami oraz Drzwi Otwarte dla rodziców klas I- VI 

28 maja

Zebrania z rodzicami oraz Drzwi Otwarte dla klas VII – VIII

Konsultacje dla rodziców klas VII z doradcą zawodowym 

13-31 maja

Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Szczegółowe informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie w zakładce doradztwo zawodowe.

maj 2019
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

BohaterON