SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA


„Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
grusza pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.
Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa”


     Niespodziewanie na początku kwietnia przy głównych wejściach do naszej szkoły postawiono tajemnicze kredensy. Budziły one duże zainteresowanie przechodzących korytarzami uczniów i ich rodziców. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności naszej szkoły z dnia na dzień półki kredensu zapełniały się często zapomnianymi już dzisiaj domowymi przetworami: dżemami wg receptury babuni, marmoladami, musami owocowymi, powidłami śliwkowymi, marynowanymi ogórkami i papryką, przecierami pomidorowymi, domowej roboty sokami… Z koszy wydobywał się zapach świeżych ziół, a z jutowych worków wprost na ziemię wysypywały się marchew, buraki, ziemniaki i inne warzywa.
     W tym roku Szkolny Dzień Zdrowia przebiegał pod hasłem "Zdrowe odżywianie". Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się już na początku kwietnia. Dzieci zapoznawały się z wartościami odżywczymi wylosowanych przez reprezentantów klasy warzyw i owoców. Dowiedziały się, że stanowią one cenne źródło witamin i soli mineralnych, a warzywa dodatkowo, ze względu na niską zawartość cukru, pozwalają zachować smukłą sylwetkę.  Dlaczego warto jeść owoce i warzywa tak często? Dlatego, że są niezastąpionym źródłem witamin i bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Sam niestety ich nie wytwarza (wyjątek - witamina D) ani nie potrafi magazynować. Większość owoców to wartościowe źródło witaminy C. Owoce o pomarańczowej i żółtej barwie (brzoskwinie, morele, śliwki) są wyśmienitym źródłem beta-karotenu, który przekształca się w organizmie w A.

     Zgromadzone informacje dzieci wykorzystały w praktyce. Na korytarzach szkolnych zawisły plakaty informujące o pomidorach, kalarepie, pomarańczach, szpinaku, brokułach itp.
     10 kwietnia podczas apelu uczniowie skandowali hasła zachęcające do regularnego spożywania warzyw i owoców. W ten sposób zachęcali do wyrabiania w sobie zdrowych nawyków żywieniowych.  W tym dniu sala gimnastyczna zapełniła się dziećmi przebranymi  za wylosowane wcześniej warzywa lub owoce. Zarówno rodzice, jak i ich pociechy okazali się być bardzo kreatywni. Dzięki temu na naszych korytarzach mogliśmy spotkać spacerujące truskawki, ananasy, brokuły, marchewki…
     W czasie apelu rozstrzygnięto konkurs na szkolne logo szkoły promującej zdrowie. Zwyciężył pomysł uczennicy klasy 3e  - Aleksandry Sękowskiej. Dziewczynka w nagrodę otrzymała plecak sportowy oraz pamiątkowy dyplom, a jej logo będzie od teraz oficjalnym znakiem promocji zdrowia w naszej szkole. Wyłoniono również zwycięzców konkursu na kosz zdrowej żywności. Zostały nim klasy 3a i 2b. W nagrodę uczniowie otrzymali soki i pamiątkowe dyplomy.  W pionie klas IV – VI jury konkursowe wyróżniło logo zaprojektowane przez Mateusza Tabaszewskiego z klasy 4d, natomiast najpiękniejszy kosz wykonała klasa VId. Nagroda w postaci jabłek powędrowała do klasy Ve, która ułożyła najciekawszy okrzyk.
     Apel umiliły nam występy klas 2f i 3b. Przypomnieliśmy sobie znaną i lubianą piosenkę pt."Witaminki" oraz nauczyliśmy się nowej  - "Pij mleko".
     Uczniowie ze starszych klas przygotowali w tym dniu przedstawienie pt. „Piknik witaminek”, na którym wszyscy świetnie się bawili.
     Kiedy już wszystkie klasy zaprezentowały wymyślony przez siebie okrzyk, rozeszliśmy się do klas pełni energii entuzjazmu i przekonania, że warto zadbać o to, by w codziennym menu znalazła się szklanka świeżego soku, jabłko na drugie śniadanie, duża porcja warzyw na obiad, banan na podwieczorek, miseczka surówki na kolację. Mamy nadzieję, że w codziennej bieganinie nie zapomnimy o zaletach zdrowego odżywiania.  
    Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzinom za zaangażowanie w organizację szkolnego dnia zdrowia, a zwłaszcza członkom Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia, z których inicjatywy powstało całe to przedsięwzięcie: p. Marioli Zimnej, p. Lidii Popielskiej, p. Janiny Malec, p. Natalii Sokołowskiej, p. Marioli Socha – Kowalskiej, p. Iwonie Kuźniarek, p. Małgorzacie Burdajewicz.

Natalia Sokołowska, Aleksandra Filipek