Z wizytą w drukarni

        Pasery, bigowanie, sztancowanie, offset, matryca to tajemnicze słowa, które pochodzą ze ŚWIATA POLIGRAFII. Do tej tajemniczej krainy 14 maja  wkroczyła klasa 3a z naszej szkoły. Stało się to dzięki uprzejmości właścicieli firmy Graphus Pach z Wysogotowa.
        Przywitano nas bardzo serdecznie. Zwiedzanie drukarni rozpoczęliśmy od poznania procesu przygotowania książki do druku. Byliśmy w pomieszczeniu, gdzie panowie na ekranach komputerów redagowali teksty, montowali zdjęcia, poprawiali ich kolory, nanosili korekty. Następnie - na specjalnej maszynie -  wykonywali płyty offsetowe, które są jakby "pieczątką" pozwalającą drukować ten sam wzór na wielu kartkach papieru.
        Praca w drukarni podobna jest trochę do pisania na komputerze. Jak już wszystko napiszemy, wkleimy zdjęcia, to klikamy plik/drukuj.
        I tak też jest w drukarni. Jednak istnieje mała różnica. Nasza drukarka zajmuje niewiele miejsca na biurku, w drukarni natomiast powierzchnię mniej więcej małego boiska i jest dwa razy wyższa od nas.
Obejrzeliśmy więc z przewodnikiem halę produkcyjną, gdzie stoją takie maszyny. Dowiedzieliśmy się, jak wkłada się do nich papier, jak zakłada się wcześniej przygotowane płyty offsetowe, gdzie nakłada się farbę. Zobaczyliśmy proces przemiany białej kartki papieru w stronicę książki, która wędruje do kolejnych maszyn, a te składają ją na kilka części, następnie łączą i oprawiają, żeby uzyskać produkt, jaki znamy ze sklepów.
Czytając książkę trudno sobie wyobrazić, że do jej powstania potrzebnych jest tyle maszyn i tyle pracy.
        Na koniec zwiedzania każde dziecko otrzymało kilka ciekawych książek, które zostały wydrukowane w tejże drukarni.
        Jeszcze raz dziękujemy właścicielom i pracownikom drukarni Graphus Pach za okazaną serdeczność i udzielenie bardzo ciekawej lekcji.

Uczniowie klasy III a z wychowawcą

Co nas czeka

14 - 25 stycznia

Ferie zimowe

styczeń 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

BohaterON