Uczymy się ratować - pierwsza pomoc przedmedyczna

    Stoimy na przystanku i nagle przy nas upada jakiś człowiek. Co robić? Zadzwonić po karetkę? Tak, ale czy to wystarczy? Nie! Na pewno NIE!

    Najważniejsze są pierwsze minuty po zatrzymaniu krążenia. Cztery minuty wystarczą, żeby nieodwracalnie uszkodzić mózg, a kolejne 4-6 minut, żeby poszkodowany zmarł. Dlatego tak ważne jest zdobycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
    Takie profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować” dla uczniów klasy III a zostało przeprowadzone  6 czerwca przez Pana Rafała Surmacza - lekarza, który z wielkim zaangażowaniem pokazał, jak należy takiej pomocy udzielać. Pan Rafał przybliżył na przykładzie krótkiego filmu zagrożenia i formy pomocy poszkodowanemu.
    Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Poznały pozycję bezpieczną, łańcuch przeżycia oraz algorytm postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Poznały również zewnętrzny automatyczny defibrylator - AED, czyli impuls życia. Po części teoretycznej z dużą ciekawością i zaangażowaniem przystąpiły do ćwiczeń. Wykonywały pod czujnym okiem „trenera” poznane kroki postępowania ratujące życie (na fantomach). Szkoleniu z zainteresowaniem przysłuchiwała się Pani dyrektor szkoły Renata Duszczyk oraz Pani wicedyrektor Lidia Adydan.
    Dla lepszego utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności dzieci otrzymały w prezencie książeczki zawierające zasady udzielania pierwszej pomocy. Bardzo miłym prezentem dla naszej szkoły od Pana Rafała  było przekazanie fantomu do ćwiczeń, za który dyrekcja szkoły bardzo dziękuje.
    Szkolenie bardzo podobało się dzieciom. Nabyły wiadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uświadomiły sobie też, że w razie potrzeby, to one będą mogły komuś uratować życie.


                            D. Cierniewska

Licznik odwiedzin

1056727
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
951
1120
3598
31560

22-05-2019 14:33

 


Co nas czeka

29 maja

Zebrania z rodzicami oraz Drzwi Otwarte dla rodziców klas I- VI 

28 maja

Zebrania z rodzicami oraz Drzwi Otwarte dla klas VII – VIII

Konsultacje dla rodziców klas VII z doradcą zawodowym 

13-31 maja

Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Szczegółowe informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie w zakładce doradztwo zawodowe.

maj 2019
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

BohaterON