Uczymy się ratować - pierwsza pomoc przedmedyczna

    Stoimy na przystanku i nagle przy nas upada jakiś człowiek. Co robić? Zadzwonić po karetkę? Tak, ale czy to wystarczy? Nie! Na pewno NIE!

    Najważniejsze są pierwsze minuty po zatrzymaniu krążenia. Cztery minuty wystarczą, żeby nieodwracalnie uszkodzić mózg, a kolejne 4-6 minut, żeby poszkodowany zmarł. Dlatego tak ważne jest zdobycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
    Takie profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować” dla uczniów klasy III a zostało przeprowadzone  6 czerwca przez Pana Rafała Surmacza - lekarza, który z wielkim zaangażowaniem pokazał, jak należy takiej pomocy udzielać. Pan Rafał przybliżył na przykładzie krótkiego filmu zagrożenia i formy pomocy poszkodowanemu.
    Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Poznały pozycję bezpieczną, łańcuch przeżycia oraz algorytm postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Poznały również zewnętrzny automatyczny defibrylator - AED, czyli impuls życia. Po części teoretycznej z dużą ciekawością i zaangażowaniem przystąpiły do ćwiczeń. Wykonywały pod czujnym okiem „trenera” poznane kroki postępowania ratujące życie (na fantomach). Szkoleniu z zainteresowaniem przysłuchiwała się Pani dyrektor szkoły Renata Duszczyk oraz Pani wicedyrektor Lidia Adydan.
    Dla lepszego utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności dzieci otrzymały w prezencie książeczki zawierające zasady udzielania pierwszej pomocy. Bardzo miłym prezentem dla naszej szkoły od Pana Rafała  było przekazanie fantomu do ćwiczeń, za który dyrekcja szkoły bardzo dziękuje.
    Szkolenie bardzo podobało się dzieciom. Nabyły wiadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uświadomiły sobie też, że w razie potrzeby, to one będą mogły komuś uratować życie.


                            D. Cierniewska

Co nas czeka

22 października

Dzień Papieski

24 października

Drzwi otwarte

WOJEWÓDZKIE KONKURSY ETAP SZKOLNY

18.10 KONKURS CHEMICZNY

19.10 KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO 

22.10 KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

23.10 KONKURS BIOLOGICZNY, OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY

24.10 KONKURS MATEMATYCZNY

25.10 KONKURS HISTORYCZNY

26.10 KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

29.10 KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

październik 2018
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031