NOWINKI KOŁA LITERACKIEGO  

Wycieczka na Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży

     W sobotę 1 marca wybraliśmy się na wycieczkę na Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży pod opieką pani Anny Bacik, która prowadzi nasze koło. Na teren targów dojechaliśmy specjalnym Bajkowym Tramwajem, w którym można było pogawędzić z Czerwonym Kapturkiem i wilkiem.

     Na miejscu, w ogromnej hali, zastaliśmy mnóstwo stoisk różnych wydawnictw, na których leżały stosy kolorowych książek. Każdy mógł sobie wybrać i kupić ze zniżką taką książkę, jaką lubi. Niektórym z nas udało się także zdobyć autografy: na przykład pana Polkowskiego, tłumacza „Opowieści z Narnii” i „Harry’ego Pottera” albo pani Agnieszki Tyszki, autorki „Zosi z ulicy Kociej”. W kolejkach po autografy czasem trzeba było długo i cierpliwie czekać.

    Wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z panem Łukaszem Wierzbickim, który interesująco opowiadał o swojej nowej książce pt. „Machiną przez Chiny”. Podobały się nam także warsztaty plastyczne, na których robiliśmy zakładki do książek oraz wiklinowe koszyki.

    Wycieczka była bardzo udana i za rok znów postaramy się pojechać na targi książek.

Wrażenia spisały:
Angelika Wiśniewska i Magdalena Woźniak


Spotkanie autorskie

     W piątek 21 marca, z inicjatywy koła literackiego, gościliśmy w naszej szkole autorkę powieści fantastycznych dla młodzieży, panią Ewę Białołęcką. W spotkaniu autorskim uczestniczyli zainteresowani uczniowie klas piątych i szóstych, którzy poznali wcześniej historię Kamyka, tkacza iluzji, oraz jego przyjaciół magów.

     Młodzi słuchacze byli ciekawi wszystkiego: jak pani Ewa rozpoczęła przygodę z pisaniem, skąd bierze pomysły na powieści, jakie książki lubi sama czytać i czym zajmuje się na co dzień, gdy odrywa się od klawiatury.

     A oto, co pozostało w głowach uczniów po spotkaniu:

Emilia: Zaskoczyło mnie, że pani Ewa Białołęcka i jej koledzy pisarze zawsze noszą przy sobie notatniki, żeby od razu zapisywać pomysły, które im wpadną do głowy poza domem. Też założyłam sobie taki notes.
Angelika: Najbardziej zaciekawiły mnie mini warsztaty literackie. Pani pisarka kazała nam wyobrazić sobie wielki bal, na który wchodzi spóźniona dama w przepięknej sukni, z drogocenną kolią na szyi. Mieliśmy wyrazić, co w takiej chwili pomyśli krawiec, jubiler oraz oszust matrymonialny. To jest takie ćwiczenie, żeby myśleć jak postać, którą się tworzy.
Magda i Basia: Nam się najbardziej spodobały filcowe myszki, które szyje pani Ewa w wolnych chwilach. Są one ucharakteryzowane na jej ulubionych bohaterów literackich. Najładniejsza była myszka Harry Potter, miała maleńkie okulary, szalik Gryffindoru i nawet bliznę w kształcie błyskawicy.

     Autorka mówiła też o tym, że aby samemu z powodzeniem pisać, trzeba najpierw przeczytać mnóstwo dobrych książek. Pierwszą lekturą, jaką sama zachwyciła się w dzieciństwie, były „Bajki robotów” Stanisława Lema. Najstarszym uczniom naszej szkoły polecała gorąco trylogię „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins oraz cykl powieści „Cherub” Roberta Muchamore’a.

     Na spotkanie z pisarką uczniowie klasy VIe przygotowali piękne rysunki – ilustracje do opowiadania „Tkacz iluzji”. Pani Ewa obejrzała z uwagą całą wystawę.

     Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom spotkania za aktywność, otwartość i zaangażowanie, nauczycielkom języka polskiego za przygotowanie klas, dziewczynkom z koła literackiego za namalowanie i wysłanie zaproszenia, a pani Ewie Białołęckiej - za przyjęcie tego zaproszenia oraz za jej twórczość. Pamiętajcie: książka to taki magiczny klucz, który otwiera wiele światów.

Anna Bacik