Samorządność w definicji Słownika Języka Polskiego to samodzielne kierowanie własną działalnością, a w szerszym rozumieniu to także działanie w poczuciu odpowiedzialności za swoje otoczenie i lokalną społeczność. Mogli się o tym przekonać uczniowie ósmych klas naszej szkoły, którzy 13 grudnia wzięli udział w spotkaniu z wójtem gminy Tarnowo Podgórne, panem Tadeuszem Czajką.

 

Ósmoklasiści wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację o tym, czym jest samorządność i jak działa taka jednostka jak gmina, a następnie mogli sami zadawać wójtowi pytania. W wielu oczach rozbłysło zainteresowanie, ponieważ tym razem to właśnie była ta wiedza, która im się w życiu na pewno przyda! Po kilku dniach zadałam uczniom pytanie, co najlepiej zapamiętali ze spotkania z wójtem i przekonałam się, że rzeczywiście słuchali i analizowali. Oddaję im głos:

 

„Spotkanie z wójtem pomogło mi rozjaśnić temat o samorządzie. Pomimo przedmiotu wiedza o społeczeństwie nie wszystko było dla mnie zrozumiałe, ale po spotkaniu wiele się wyjaśniło.”

                                                                                                                                      Julia Ż.

 

„Z prelekcji dowiedziałam się, jakie kwoty są przeznaczone na utrzymanie różnych budynków i jaki jest budżet naszej szkoły. Spotkanie nauczyło mnie tego, że sama mogę działać w młodzieżowej radzie gminy i że nasze pokolenie ma możliwość zmiany świata na lepsze.”

                                                                                                                                     Julia R.

                                                

„Spotkanie z Wójtem nauczyło mnie dużo o ekonomii wsi, miasta oraz gminy. Dowiedziałem się też o różnych wydatkach konkretnej szkoły.”

                                                                                                                                    Stanisław

 

„Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałem, co to jest gmina i jakie ma obowiązki. Spotkanie z wójtem uświadomiło mi jak ważna jest praca gminy. Taka nietypowa lekcja bardzo mi się podobała i dużo z niej wyniosłem”.

                                                                                                                                    Aleksander

 

„Mieliśmy możliwość zadawania pytań, które zrodziły się nam podczas wykładu. Na początku pytań było niewiele, ale z czasem coraz więcej osób zaczęło je zadawać. Odpowiedzi były szczególnie interesujące dla osób, które wiążą swoją przyszłość z działalnością samorządów młodzieżowych i szkolnych.”

                                                                                                                                       Aleksandra

 

„Uświadomiłam sobie, jak trudno jest kierować czy zarządzać gminą. Uważam, że jest to ciężkie zadanie, nawet przy wsparciu rady gminy, bo trudno sporządzać plany odpowiednie dla wszystkich mieszkańców.”

                                                                                                                                        Julita

 

Wszyscy bardzo dziękujemy panu wójtowi Tadeuszowi Czajce za tak przydatną inicjatywę, jaką jest lekcja samorządności już na poziomie szkół podstawowych. W młodych głowach pozostało to, co najważniejsze, a niektórzy ze słuchaczy może w przyszłości zasilą samorządy swoją pracą.

                                          

 

                                                                                                                                       A. G. Bacik

                                                                                

 

 

Licznik odwiedzin

3817077
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
289
1173
14137
1462

02-10-2022 02:46

 


Co nas czeka

Dzień wolny od zajęć edukacyjnych

30 września 2022r.

Festyn rodzinny

30 września 14.30 -18.30

październik 2022
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

BohaterON