„I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko…”

 

" Mierzymy ojczyznę tętnami miłości, bez Polski nie chcemy znać żadnej przyszłości. " (fragm. „Pieśni wojennej” A. Sowińskiego).

Takimi słowami młodzi artyści naszej szkoły zaprosili gości -  rodziców, dziadków, bliskich, przyjaciół, mieszkańców oraz całą społeczność uczniowską wraz z gronem pedagogicznym, pracowników szkoły na przedstawienie  z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości - „ I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko” .

Opowieść słowno – muzyczna sprawiła, że łzy naprawdę pojawiły się w oczach odbiorców. Przepełnieni rozmaitymi emocjami  nagrodzili występujących owacjami na stojąco. Aktorzy, przybliżając widzom dramat czasów niewoli, pozwolili docenić wartość dnia dzisiejszego – Niepodległości, którą zawdzięczamy wielu znanym z imienia, jak i bezimiennym bohaterom.  Młodzi artyści udowodnili, że słowa papieża Jana Pawła II:  „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna!” brzmią ponadczasowo.

W przedstawieniu podkreślono, że  miłość, co niejedno miała imię, wystawiana wiele razy na próbę przez  okrucieństwo wojny, głodu, zniewolenia i przerażającego lęku, zawsze na przekór największym przeciwnościom wychodziła zwycięsko!!!  Atmosferę tamtych dni starała się wiernie oddać grupa występujących, w tym: oprawcy - wrony, orzeł biały, młodzi zakochani patrioci, których rozdzieliła wojna, najmłodsi bohaterowie, opuszczający swoje zapłakane matki, walczący o niepodległość, chór patriotów w biało – czerwonych chustach , będący głosem uciśnionych, recytatorzy, z ust których rozbrzmiewały modlitwy i pieśni wojenne.

Wielu wzruszeń dostarczyły leśne żołnierskie kołysanki, wybrzmiewające w rytm jesiennego  deszczu, dźwięki saksofonu w utworze „Cisza”, dedykowanego wszystkim poległym, sanitariuszki składające białe róże na grobie bezimiennego żołnierza oraz szereg różnorodnych zabiegów scenicznych, w tym taniec, ruch, gra świateł, efekty dźwiękowe.

Ogromnie cieszymy się, że przedstawienie spotkało się z tak pozytywnym przyjęciem. Dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do upamiętnienia tej pięknej rocznicy, którą jest 100. rocznica Odzyskania Niepodległości. Słowa wdzięczności kierujemy do tych, którzy służyli pomocą w organizacji tego przedsięwzięcia. Miło nam, że tak wiele osób zaszczyciło nas swoją obecnością i podzieliło się z nami niezwykle ciepłymi słowami oddającymi wachlarz własnych przeżyć podczas spektaklu.

Jesteśmy przekonani, że wspólne świętowanie rocznic Odzyskania Niepodległości ze społecznością lokalną  jest wyrazem patriotyzmu- skierowanego nie tylko ku Polsce, ale przede wszystkim ku swojej małej, najbliższej Ojczyźnie, z którą jeszcze bardziej, jeszcze mocniej i częściej pragniemy się spotykać i  integrować.

Magdalena Mieloch

 

Zapraszmy do obejrzenia fotorelacji z przedstawienia słowno-muzycznego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości "I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko".

Bardzo dziękujemy za nadesłane miłe słowa. 

Pozwolimy sobie na przytoczenie niektórych z nich.

............................................................................

"...Idąc wczoraj na przedstawienie myślałam, że będzie to jedna z kolejnych  akademii ku czci... Jednak już po kilku pierwszych minutach okazało się, że moje wyobrażenie było bardzo błędne.

Staliśmy się wczoraj świadkami pełnej wzruszenia pięknie opowiedzianej lekcji historii, która bez wątpienia można określić mianem Sztuki przez duże S.

Serdecznie gratuluję i wyrażam moje słowa uznania Nauczycielom, którzy profesjonalnie, jak prawdziwi reżyserzy, potrafili pokierować całym przedsięwzięciem, jak również dzieciom, które można bez żadnych zahamowań nazwać Aktorami z prawdziwego zdarzenia . Dziękuję za takie przeżycie! J.G."

.............................................................................

"Dziękujemy za świetne przedstawienie. Zapanowanie nad małymi artystami w tak licznej grupie, zgranie wszystkich występów w jedną całość to było naprawdę duże wyzwanie. Przedstawienie było wzruszające, wciągające i zdecydowanie odbiegało od sztampy szkolnych akademii. Wspaniałe i przemawiające dekoracje i trafiona oprawa muzyczna, jako tło do naprawdę udanych występów dzieci. Wzruszające było również połączenie w jednym przedstawieniu występów pierwszoklasistów i już w zasadzie nastolatków z najstarszych klas. Wszystko udało się znakomicie.  A.D."

 

Licznik odwiedzin

2890548
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
1299
1528
2827
53327

28-09-2021 06:08

 


Co nas czeka

6 - 30 września

Zebrania wychowawców z rodzicami uczniów klas I - VIII

wrzesień 2021
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

BohaterON