,,Zabawa w otoczeniu przyrody zwiększa pewność siebie,

pobudza zmysły u dziecka-jego świadomość świata

i wszystkiego, co w nim, widzialne i niewidzialne.”

Robert Louv- Ostatnie dziecko lasu

        „Leśne dzieci” – pod taką nazwą rozwijało zainteresowania młodych ludzi koło przyrodnicze w klasach I-III, które
w roku 2017/2018 działało przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie.

Jego głównym celem było budzenie wśród dzieci więzi z przyrodą, dlatego wszystkie zajęcia prowadzono w lesie. W tym najbliższym, przy ulicy Akacjowej. Las stał się dla dzieci wspaniałym miejscem zabaw edukacyjnych, ruchowych i twórczych.  Chciałam, aby dzieci mogły spędzać tam czas po szkole, chodzić na rodzinne czy koleżeńskie spacery. Podczas  takich wypraw lub zabaw z rówieśnikami leśne dzieci opowiadały o napotkanych podczas zajęć koła różnorodnych  gatunkach roślin i zwierząt.
           Cotygodniowe zajęcia uzależnione były od warunków pogodowych. TematykĘ zawsze dostosowywałam do zmieniającej się pory roku. Jesienią wykorzystaliśmy bogactwo form i kolorów, zatem tworzyliśmy leśne wizerunki zwierząt. Zimą udało nam się zmierzyć grubość pokrywy lodowej na stawku oraz podążyć za tropami pozostawionymi na śniegu przez leśnych mieszkańców. Kiedy padał deszcz, w teren ruszaliśmy w odpowiednim nieprzemakalnym ubraniu i butach. Wiosną i latem las stał się bogactwem odcieni kolorów zielonych. Leśne dzieci poznały kiełkujące rośliny, ich właściwości i nazwy.
            Zajęcia często miały charakter twórczy.  Tworzyliśmy np. leśne kartki. Ważnym aspektem zajęć była także swobodna zabawa oraz gry ruchowe. Jest to ważne, szczególnie podczas zimy, gdy temperatura spada.
            Leśne dzieci znalazły doskonałe miejsce na zbudowanie bazy. Powstał szałas z gałęzi, gdzie mogliśmy spotykać się podczas zajęć koła. To także nasza wakacyjna baza.
         Samodzielne doświadczanie i wielozmysłowe poznawanie świata umożliwiło wszystkim uczestnikom nieskrępowane obcowanie z przyrodą, oswojenie ze światem natury i jeszcze większe zaciekawienie nim.
           Dziękuję wszystkim swoim leśnym dzieciom za to, że mogłam wraz z nimi obcować z przyrodą, bo kontakt z naturą potrzebny jest w każdym wieku.

Udanych przyrodniczych wakacji życzy wszystkim leśnym dzieciom (nie tylko z koła) prowadząca

                                                  Paulina Dulat-Sawicka

 

 

 

Licznik odwiedzin

3165108
Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
1196
2529
1196
53825

24-01-2022 08:10

 


Co nas czeka

styczeń 2022
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

BohaterON