Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2023Joanna Borkowska, Ewa Szafran

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Wyniki przeprowadzanych badań wskazują na wzrost zachorowań na depresję wśród dzieci i młodzieży, a także alarmujący wzrost liczby podejmowanych przez dzieci i młodzież prób samobójczych.
Na występowanie depresji wskazują: uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Objawami depresji są także: problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy, braku nadziei, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze. Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki - pracę, szkołę, higienę osobistą.
Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii.

Miejsca, w których można otrzymać pomoc dla dziecka:
- gabinety psychologa i pedagoga szkolnego
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Luboniu (Filia w Tarnowie Podgórnym, ul. Sportowa 1, Tarnowo Podgórne, tel. 61 415 65 13)
- lekarz rodzinny
- Poradnie Zdrowia Psychicznego działające w ramach NFZ
- Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego SANITATIS dla dzieci i młodzieży w Przeźmierowie, ul. Rynkowa 73B, tel. 662 029 206
Telefony zaufania:
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (24/7)
800 12 12 12 - telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka (24/7)
22 484 88 04 - ITAKA Telefon Zaufania Młodych (poniedziałek - sobota, 12:00 - 20:00)
800 080 222 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie pomocy dzieciom.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia - telefon alarmowy 112.

Najbliższa Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży znajduje się w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Szpitalna 27/33, Poznań, tel. do centrali: 61 84 91 200.

Galeria

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.