Święto Niepodległości

11 listopada 2022Grażyna Nowak, Elżbieta Pietrzak, Piotr Leśniewski

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie, 9. listopada (wraz z wychowawcami) zorganizowali uroczystość dla społeczności szkolnej. Dzieci przedstawiły najważniejsze wydarzenia z naszej historii, począwszy od dnia, kiedy Polska, jako niepodległe i wolne państwo, przestała istnieć na mapie Europy i świata. Uczniowie pokazali również dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, a także moment, gdy po 123. latach odzyskaliśmy niepodległość. Prezentowane treści przeplatane były pieśniami o charakterze patriotycznym w wykonaniu samych dzieci oraz szkolnego chóru.

Z okazji 104. rocznicy odzyskania  niepodległości, pan Mateusz Kukliński  (nauczyciel historii uczący w naszej szkole) przygotował krótką lekcję wraz z prezentacją multimedialną dla wybranych klas edukacji wczesnoszkolnej. To wyjątkowo ważne dla Polaków święto było również okazją do wyrażenia postaw patriotycznych. Dopełnieniem tego wydarzenia było przystąpienie do akcji „Szkoła do hymnu”. 10. listopada, dokładnie o godzinie 11:11, wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali głośno hymn państwowy.

Kolejnym ważnym akcentem było spotkanie uczniów klas 4-8 z Panem Maciejem Elantkowskim, pracownikiem dydaktycznym Muzeum Powstańców Wielopolskich im. gen. Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Dzieciom przybliżone zostały okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wyposażenie żołnierzy polskich z tamtych lat, którego można było nawet dotknąć. Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja historii.

 Osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy na ręce Rodziców, gdyż to właśnie ich postawa i pomoc pokazują, że przekazywanie wzorców patriotycznych dzieciom z pewnością zaprocentuje w przyszłości wychowaniem świadomych i mądrych  obywateli.

Galeria

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.