Szkolny klub wolontariusza

Amanda Lewandowska

Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

 

Dzisiejszy świat pędzi w szalonym tempie. Pędzimy i my - ludzie. Każdy z nas dokądś się spieszy, za czymś goni, czegoś pragnie i za czymś podąża. Cierpimy na chorobę XXI wieku- deficyt czasu i miłości. Są tacy, którzy skupiają się głównie na realizowaniu własnych celów i potrzeb, nie bacząc na to, co dzieje się wokół nich. Są i tacy wśród nas, dla których ważny jest drugi człowiek. Takich ludzi skupia Szkolny Klub Wolontariusza, niosący pomoc potrzebującym.

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie się w społeczność szkolną i lokalną uczniów i nauczycieli na rzecz innych osób. Okres nauki w szkole to czas, w którym staramy się kreować postawy altruistyczne, uczyć szacunku i tolerancji, wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodych ludzi. Szkolny Klub Wolontariusza stara się, by uczniowie naszej szkoły byli pełni pasji i zaangażowania, by w życiu kierowali się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść innym pomoc i służyć im wsparciem. Nasz szkolny wolontariat pragnie stwarzać młodym okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga rozwijać zainteresowania w myśl słów: „Człowiek staje się wielkim przez to, czym się dzieli, a nie tym, co ma. My dzielimy się sobą, swoim oddaniem i pomocną dłonią”, pokazuje alternatywne, wartościowe sposoby spędzania czasu przez dzieci.

Główną rolą szkolnego klubu wolontariatu jest niesienie pomocy. Okazji nie brakuje: akcje charytatywne, wpieranie organizacji pożytku publicznego w naszym środowisku, pomoc naszym kolegom i koleżankom w ciężkich chwilach, aktywizowanie seniorów.

Warto przy tej okazji powiedzieć, że byliśmy współorganizatorami Otwartego turnieju tańca nowoczesnego i akrobatyki rekreacyjnej Serduszko dla Marcelinki,którego partnerami byli Beata Dudek i Ronald Dudek, OSiR Tarnowo Podgórne, Beata Dudek Studio Tańca, Studio Tańca CSW, Filip Kids Akrobatyka, Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie oraz Katarzyna Preyer i Sołectwa Przeźmierowo. Turniej Move4life stanowił doskonałą okazję do poznania fantastycznych ludzi i Marcelinki, cudownej dziewczynki, dla której zebraliśmy ponad pięć tysięcy złotych na operację serca w Niemczech. Podczas imprezy wiele się działo. Nasi goście podziwiali nie tylko wspaniałe popisy taneczne, ale także brali udział w kiermaszu rękodzieła i ciast, korzystali z profesjonalnego makijażu wykonywanego przez przyjaciół z Akademii Maestro Olafa Tabaczyńskiego, tworzyli lizaki z panią Magdaleną Święcicką. W czasie warsztatów plastycznych organizowanych przez naszych wolontariuszy mieli okazję stworzyć serce dla Marcelinki. Cieszymy się również z tego, że podjęliśmy owocną współpracę z Fundacją Nigdy nie jest za późno.

Niezapomnianych wzruszeń dostarczyło nam spotkanie naszych wolontariuszy z seniorami z Domu Opieki z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Na terenie naszej szkoły działa też Akademia Starszych Orłów. Międzypokoleniowe spotkania integrują seniorów i młodzież. Podczas warsztatów komputerowych seniorzy, będący pod opieką fundacji, razem z naszymi wolontariuszami zasiedli w szkolnych ławkach i wspólnie uczyli się technologii informacyjnej. Między innymi dowiedzieli się, jak bezpiecznie kupować w Sieci oraz poznali sztukę przegrywania zdjęć z telefonów komórkowych. Zajęcia będę odbywać się przez cały rok szkolny.

Seniorzy z Fundacji Nigdy nie jest za późno nie próżnują i chętnie odwiedzają naszą szkołę. W marcu rozpoczęto cykl spotkań z podopiecznymi Fundacji – czytanie bajek dzieciom przebywającym w świetlicy. Spotkania te pozwalają rozwijać wyobraźnię dzieci, popularyzują czytelnictwo wśród najmłodszych w myśl Jim’a Treleasa, który powiedział: „Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.” Podczas zajęć w świetlicy gościliśmy również pana Józefa Piłasiewicza, kapitana, podróżnika, marynarza, który zwiedził cały świat. Pan Józef opowiadał wolontariuszom, seniorom i uczniom SP Przeźmierowo o swoich przygodach, o rozrywkach podczas długich morskich podróży, opowiadał o piratach, opisywał siłę żywiołu, jakim jest ocean. W maju pan Józef ponownie pojawi się w naszej szkole, by opowiedzieć o swojej pasji, jaką są wędrówki po górach. Dowiemy się także, co go łączyło z Janem Pawłem II.

Nasi wolontariusze wychodzą poza mury szkoły. Dzięki fundacji, której prezesem jest pani Maja Stępień, mieliśmy zaszczyt wziąć udział w świątecznym spotkaniu z mieszkańcami Domu Opieki. Przynieśliśmy im uśmiech, dobre słowo, ogrzaliśmy kolędą i obdarzyliśmy młodzieńczą radością. Na widok własnoręcznie zrobionych kartek bożonarodzeniowych niejednemu seniorowi zakręciła się łezka w oku. Święto Kobiet też było okazją do wręczenia seniorkom pięknych laurek z życzeniami płynącymi z głębi serca. W maju ponownie będziemy gościć w Domu Opieki, by zagrać koncert.

Szkolny Klub Wolontariusza ma zamiar, wspólnie z Fundacją Nigdy nie jest za późno, włączyć się w następujące akcje:

    • koncert w Domu Opieki,
    • koncert dla seniorów i uczniów SP Przeźmierowo,
    • spotkanie z p. Józefem Piłasiewiczem,
    • warsztaty plastyczne,
    • czytanie bajek,
    • zajęcia komputerowo w ramach Akademii Starszych Orłów,
    • pogotowie edukacyjne.

 

Do końca roku szkolnego zostało jeszcze trochę czas. Być może naszym wolontariuszom i przedstawicielom fundacji przyjdzie jakiś pomysł do głowy, w myśl porzekadła: „Dla chcącego nic trudnego”. Dla Szkolnego Klubu Wolontariusza nie ma rzeczy niemożliwych. Mamy entuzjazm, czas, ochotę.

Galeria

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.