Warsztaty profilaktyczne

6 czerwca 2023Lucyna Bartkowiak, Joanna Borkowska

Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Szczególnie okres dorastania, czas buntu, ale też przeżywanie wielu naprawdę ważnych wydarzeń w życiu, sprzyjają podejmowaniu ryzykownych zachowań. Kończąc szkołę podstawową, uczniowie stają przed trudnym wyborem szkoły średniej. Bardzo często podjęte przez nich decyzje okazują się kluczowe, warto więc, by były dobrze przemyślane. Niestety stres, brak pewności siebie, chęć bycia akceptowanym przez rówieśników, potrzeba zaimponowania grupie sprawiają, że uczniowie zaczynają eksperymentować. Chcąc zapobiegać agresji, cyberprzemocy oraz zachowaniom ryzykownym, zorganizowaliśmy w naszej szkole (we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) warsztaty profilaktyczne. Uczniowie klas piątych uczestniczyli w „Debacie”, szóstych – w programie profilaktycznym „Ratownicy marzeń”, a młodzież klas siódmych brała udział w warsztatach „Spinacz”. Pozostali wzięli udział w „Treningu zachowań asertywnych” i „Porozumieniu bez przemocy”.        

Warsztaty ze specjalistami bardzo podobały się naszym uczniom. Był to czas  odkrywania pasji, kształtowania potencjału, doskonalenia kompetencji miękkich oraz budowania wśród dzieci
i młodzieży poczucia własnej wartości. Spotkania pomogły wzmocnić  pozytywny potencjał, dały wsparcie w rozwijaniu zainteresowań oraz przyczyniły się do lepszej integracji społecznej. Wierzymy, że przełoży się to na zachowanie dobrej atmosfery w grupie rówieśniczej, postawy szacunku oraz – tak potrzebnej w dzisiejszych czasach – pewności siebie.

Galeria

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.