WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

13 czerwca 2022Małgorzata Cieślak

Informujemy z radością, że uczennica klasy 8a naszej szkoły – Aleksandra Wojciechowska – została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.

Tegoroczny temat: Targani sztormem, złapani przez burzę... okazał się cytatem z przejmującej powieści K. B. Bradley „Wojna, która ocaliła mi życie” obowiązującej w etapie finałowym. Niełatwe treści historyczne, motywy wojny światowej, holokaustu, stanu wojennego w Polsce, dramatyczne losy dzieci zagubionych w wirach Wielkiej Historii przyszło nam odczytywać i opracowywać w czasie
i kontekście rzeczywistego „sztormu” i „burzy” w Ukrainie.Ola poradziła sobie świetnie. Zdobyła wiedzę z zakresu teorii literatury, gramatyki i retoryki wykraczającą poza program szkoły podstawowej. Przeczytała wiele trudnych utworów literackich, obejrzała polecone, bardzo wymagające filmy, wykazała się umiejętnością analizy i dojrzałościąrefleksji. W finale napisała (w oparciu o poznane teksty) przemówienie na znamienny temat: „Trudne dzieciństwo i młodość sprawiają, że zyskujemy siłę”. Trud został nagrodzony. Laureatka może spokojnie oczekiwać końca roku szkolnego i wyniku naboru do szkół średnich. Warto marzyć, warto walczyć, warto stawiać sobie wartościowe cele!

Cieszymy się, podziwiamy, dziękujemy, gratulujemy.

Małgorzata Cieślak

i zespół polonistek

 

Galeria

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.